ZUS nie uznał pracownikowi zdarzenia jako wypadku przy pracy, uzasadniając to tym, że w wywiadzie lekarskim pracownik poinformował lekarza, iż do urazu doszło w domu. W tym momencie ZUS ma rację. Niemniej jednak zdarzenie miało miejsce w pracy, co zostało ustalone przez zespół powypadkowy. Pracownik tłumaczy, że nie istotne jest co powiedział lekarzowi, dla niego ważne było tylko to, żeby uratował mu palec. Pracownikowi w ZUS powiedziano, iż nie ma szans na zmianę decyzji. W dokumentach mam zdarzenie zarejestrowane jako wypadek przy pracy (o decyzji ZUS wiem od pracownika). Czy w związku z tą sytuacją można podjąć jakieś działanie i ewentualnie jakie? Czy zostawić to pracownikowi?
Pracodawca nie jest stroną w postępowaniu między ZUS a ubiegającym się o świadczenia, poszkodowanym w wypadku przy pracy pracownikiem. Zatem to do pracownika należy podjęcie decyzji oraz kroków w kwestii odwołania się od decyzji ZUS.
Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;
- w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
Ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy dokonuje powołany przez pracodawcę zespół powypadkowy. To zespół powypadkowy w oparciu o zebrane informacje i dowody dokonuje prawnej kwalifikacji wypadku w protokole powypadkowym.
Natomiast to pracodawca, zatwierdzając protokół powypadkowy, uznaje dane zdarzenie lub go nie uznaje za wypadek przy pracy.
Z tytułu wypadku przy pracy przysługuje między innymi zasiłek chorobowy – dla poszkodowanego pracownika, którego niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem przy pracy. Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru. Ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie.
WAŻNE
Przyznanie lub odmowa przyznania jednorazowego odszkodowania oraz ustalenie jego wysokości następują w drodze decyzji ZUS.
ZUS odmawia przyznania świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego w przypadku:
nieprzedstawienia protokołu powypadkowego lub karty wypadku;
- nieuznania w protokole powypadkowym lub karcie wypadku zdarzenia za wypadek przy pracy w rozumieniu ustawy;
- gdy protokół powypadkowy zawiera stwierdzenia bezpodstawne.
Poszkodowany w wypadku pracownik może odwołać się od decyzji ZUS odmawiającej przyznania mu jednorazowego świadczenia. Odwołanie wnosi się do sądu za pośrednictwem ZUS.
Decyzja ZUS zawiera informację o przysługujących ubezpieczonemu środkach odwoławczych. Pouczenie zawarte w decyzji ZUS określa termin i sposób wniesienia odwołania.
Poszkodowany pracownik, jako zainteresowany otrzymaniem 100% zasiłku chorobowego za czas przebywania na zwolnieniu lekarskim, powinien wnieść odwołanie od decyzji ZUS, którą otrzymał. Niepodjęcie przez pracownika odwołania będzie skutkować wypłatą zasiłku chorobowego w wysokości tylko 80% lub koniecznością zwrotu 20% nadpłaconego zasiłku chorobowego oraz brakiem prawa do jednorazowego odszkodowania.
Podstawa prawna:
- : 3.1; 6.1; 9.1; 11.1; 15; 22 ustawy z30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych [Dz.U. z 2002 r. nr 199, poz. 1673 ze zm.],
- 4,7 i 13 rozporządzenia Rady Ministrów z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy [Dz.U. nr 105, poz. 870),
- 83 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych [tekst jedn.: DZ.U. z 2016 r. poz. 96 ze zm.],
- uchwała SN z 11 lutego 2014 r., I UZP 4/13.
Źródło: „BHP w firmie” – Wydawnictwo Wiedza i Praktyka sp. z o o.