Do uzgodnień międzyresortowych trafiły właśnie dwa nowe projekty MSWiA dotyczące badań okresowych i kontrolnych w policji oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej. Określają one jasno zakres oraz częstotliwość badań okresowych funkcjonariuszy tych służb. W przypadku policjantów regulacja ta wypełni lukę w przepisach. Natomiast niektórzy pogranicznicy będą objęci szerszym zakresem badań okresowych.

W przypadku regulacji dotyczącej policji projektowane rozporządzenie wypełnia lukę braku uregulowań w zakresie badań okresowych i kontrolnych w policji w przepisach powszechnie obowiązujących. Luka w tym zakresie wywołuje wiele wątpliwości natury prawnoorganizacyjnej.

Proponowana regulacja określa jednolite, uzależnione jedynie od:

  • wieku,
  • rodzaju służby,
  • unormowania dotyczące rodzaju, zakresu oraz częstotliwości badań okresowych policjantów.

Rozporządzenie w sprawie badań okresowych i kontrolnych w policji reguluje badania okresowe i kontrolne w policji poprzez:

  • określenie zakresu i częstotliwości badań okresowych w zależności od rodzaju pełnionej służby oraz wieku policjanta – w załącznikach do rozporządzenia określono zakresy i częstotliwość badań dla służb wymienionych w ustawie o policji oraz dla policjantów realizujących działania bojowe w jednostkach oraz komórkach antyterrorystycznych policji, a także komórkach minersko-pirotechnicznych lub komórkach realizacyjnych.
Przykładowo:

Policjanci służby kryminalnej, śledczej, prewencyjnej oraz policji sądowej, lotnictwa policyjnego mieliby przechodzić badania okresowe – jeżeli nie ukończyli 40. roku życia – co 3 lata. Natomiast jeżeli ukończyli – co 2 lata.

Policjanci służby wspomagającej działalność policji w zakresie organizacyjnym, logistycznym i technicznym oraz policjanci Wyższej Szkoły Policji, szkół policyjnych ośrodka szkolenia policji, a także instytutu badawczego będą kierowani na badania okresowe co 4 lata (jeśli nie ukończyli 40. roku życia) lub co 3 lata, jeżeli ukończyli.

Policjanci realizujący działania bojowe w jednostkach oraz komórkach antyterrorystycznych policji, a także komórkach minersko-pirotechnicznych lub komórkach realizacyjnych przechodziliby badania okresowe co roku; określenie wzoru skierowania na badania okresowe lub kontrolne oraz wzoru orzeczenia lekarskiego.

Planuje się, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Szerszy zakres badań okresowych dla około 840 funkcjonariuszy Straży Granicznej

Projekt rozporządzenia w sprawie badań okresowych i kontrolnych funkcjonariuszy Straży Granicznej określa w sposób jednolity rodzaj i zakres badań okresowych dla funkcjonariuszy Straży Granicznej. Badania będą uzależnione od:

  • rodzaju pełnionej służby,
  • występujących na danym stanowisku narażeń na czynniki szkodliwe lub uciążliwe dla zdrowia występujące w czasie służb

Warto pokreślić, że projekt określa zakres badań podobny do obecnie stosowanego wobec funkcjonariuszy Straży Granicznej. W projekcie został ujednolicony w zakresie podstawowego rodzaju badań dla wszystkich funkcjonariuszy Straży Granicznej (projektowany załącznik nr 1). Został natomiast rozszerzony w stosunku do funkcjonariuszy we wszystkich placówkach Straży Granicznej, przyjmujących wnioski cudzoziemców o udzielenie ochrony międzynarodowej – nowe zadanie realizowane od 13 listopada 2015 r. na podstawie ustawy z 10 września 2015 r. o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1607). Funkcjonariusz podczas zbierania danych i wypełniania wniosku o ochronę międzynarodową pozostaje w bezpośrednim kontakcie z cudzoziemcem, co powoduje wystąpienie narażenia funkcjonariusza na czynniki biologiczne i istnieje konieczność uwzględnienia tego narażenia podczas realizacji badań profilaktycznych.

Przewiduje się, że takim rozszerzonym zakresem badań okresowych zostanie objętych ok. 840 funkcjonariuszy we wszystkich placówkach Straży Granicznej.

Ponadto projekt rozporządzenia w sprawie badań okresowych i kontrolnych funkcjonariuszy Straży Granicznej określa także wzory:

  • skierowania na badania okresowe lub kontrolne,
  • orzeczenia lekarskiego.

 

Źródło: „BHP w firmie”  – Wydawnictwo Wiedza i Praktyka sp. z o o.